site intro

Rachunkowość Info

post cover
Komentarze(0)

Samochód kupuje się zazwyczaj:

  • w salonie samochodowym lub w komisie
  • albo od osoby prywatnej lub na giełdzie

W pierwszym przypadku do ceny samochodu jest doliczony podatek VAT i klient dostanie fakturę to potwierdzającą. W drugim przypadku natomiast należy uregulować podatek od kupna samochodu, jeśli za kupione auto zapłaciło się przynajmniej 1000 zł. W ciągu czternastu dni od transakcji należy złożyć deklarację podatkową we właściwym urzędzie skarbowym, to znaczy w tym, z którym kupujący zawsze się rozlicza. Sam urząd nie wzywa do uregulowania tej należności, dlatego należy samemu tego dopilnować, aby uniknąć nieprzyjemności w postaci naliczonych dodatkowo odsetek. Obowiązek zapłaty podatku od kupna samochodu przedawnia się dopiero po pięciu latach od jego zakupu, urząd skarbowy ma więc sporo czasu, żeby upomnieć się o należność.

Jeśli jednak podatek nie zostanie zapłacony na czas, osoba, która powinna go zapłacić może skorzystać z instytucji tzw. „czynnego żalu”. Wystarczy wystosować pismo wyjaśniające i uregulować należność względem urzędu skarbowego, wraz z odpowiednimi odsetkami, zanim urząd sam się upomni o uregulowanie zaległości.

Podatek od kupna samochodu można obliczyć samemu: wynosi on 2% od rynkowej wartości zakupionego samochodu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do obiektywnej wartości auta, można poprosić o pomoc urzędnika w urzędzie skarbowym, który skorzysta z odpowiednich wytycznych.

Nie warto przy tym starać się zmniejszyć owej wartości poprzez zaznaczenie, że zakupiony samochód został nabyty jako uszkodzony, gdyż bardzo łatwo można sprawdzić zgodność tej deklaracji ze stanem faktycznym. Osoba deklarująca nieprawdę może być narażona na spore nieprzyjemności.

Znając już orientacyjną wartość rynkową samochodu, należy wypełnić deklarację podatkową na druku PCC-3 lub PCC-3/A, jeśli auto będzie miało więcej, niż jednego właściciela.

Istnieją tylko dwie sytuacje, kiedy kupujący samochód nabył go od osoby prywatnej lub na giełdzie i nie musi zapłacić podatku od kupna samochodu:

  • kupujący musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności, a kupione auto będzie mu służyło tylko do własnych celów, a nie na przykład w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
  • samochód kosztował mniej, niż 1000 zł
Kategorie
Pozostałe

Zostaw odpowiedź

cztery × 3 =