site intro

Rachunkowość Info

post cover
Komentarze(0)

Wiele osób, które do tej pory nie rozliczało się samemu z podatków może mieć spore wątpliwości w jaki sposób zapłacić należy podatek do Urzędu Skarbowego i na jakiej podstawie to zrobić. Co roku należy wypełnić zeznanie roczne np. PIT-37 i na jego podstawie widać czy mamy nadpłatę czy niedopłatę podatku. Jeśli zaistnieje ta druga sytuacja trzeba podatek zapłacić. Na szczęście można to zrobić zarówno gotówką jak i przelewem.

Kiedy zapłacić podatek do US?

W tym roku mamy czas do 30 kwietnia na złożenie odpowiedniego zeznania rocznego np. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39. W tym terminie trzeba też wpłacić, o ile to wynika z PIT podatek, który wyszedł jako niedopłata. Wbrew pozorom nie jest to rzadkie zjawisko i wiele osób musi dokonać wpłaty podatku.

Jak zapłacić podatek?

Dane do zrobienia przelewu bankowego można uzyskać albo w naszym Urzędzie Skarbowym albo też na jego stronie internetowej. Również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w obwieszczeniu można znaleźć spis kont bankowych poszczególnych Urzędów Skarbowych.

Zapłacić nie dopłacony podatek można też na miejscu w Urzędzie Skarbowym gotówką w odpowiednim okienku. Dla wielu osób wydaje się to najłatwiejszy sposób. Problemem może jednak być to, że zwykle do okienek kasowych są duże kolejki. Jeśli zatem ktoś się śpieszy, ale nie ma konta bankowego, z którego mógłby zrobić przelew może na poczcie, w banku, w biurze rachunkowym czy w placówce SKOK wypełnić druk przelewu i nadać go za drobną, zwykle kilku złotową opłatę, otrzymać potwierdzenie i cieszyć się z zapłaty podatku.

Co wpisać na poleceniu wpłaty/przelewu? Przede wszystkim trzeba wpisać pełną nazwę organu podatkowego, numer konta US, kwotę podatku, nasze dane, numer rachunku płatnika, identyfikator podatkowy jak NIP lub PESEL, okres rozliczeniowy i symbol formularza np. PIT-37. W razie wątpliwości można poprosić o pomoc urzędnika w wypełnieniu druku.

Przy przelewach z własnego konta bankowego trzeba zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej formy przelewu. Nie wybiera się zwykłego przelewu, a przelew podatkowy lub przelew do US/ZUS. Potem zgodnie z aktywnymi okienkami w formularzu wypełnia się dane dla US, wpisuje kwotę, okres rozliczenia, inne dane osobowe jak numer dowodu osobistego czy identyfikator podatkowy i zleca dyspozycję przelewu.

Zostaw odpowiedź

11 + trzy =